Bring magic to life

טינה וכעס- Willow ו Holly

נחדד את ההבדלים בין כעס לטינה וננסה להבין קצת יותר את התמציות הקשורות אליהן

Willow קשור בטינה וHolly קשור בכעס.

למרות הנטייה שלנו לראות את הכעס כרגש בעייתי, כעס לכשעצמו הוא רגש חיובי. מנגנון להתמודדות עם רעלים רגשיים ואנרגטיים שעולים בתוכנו.
בכעס יש אנרגיה אקטיבית של עשייה. בכעס יש פעולה שמאפשרת לנו לצאת ממצבים לא פשוטים. לעומתו למשל הדיכאון הוא פאסיבי.
הרבה נשים מוכות למשל מצליחות לצאת ממצבן ולעשות מעשה רק כשהן מצליחות לגייס מספיק כעס על בן הזוג.

הכעס הבריא הוא מיידי, מופנה ישירות לגורם הכעס, עובר מהר, מנטרל את הרעל ובשום אופן לא הופך אותנו לאנשים כעסניים או לא נחמדים.

כעס לא בריא הוא כעס שמתפוצץ, לרוב בלי שום פורפורציה למה שנאמר. יתכן גם כעס שלא מבוטא באופן ישיר. קשה לכעוס על הבוס אז מעתיקים את הכעס לאישה בבית או לילדים. כעס מושהה שכזה יצא גם חזק יותר.

"פתרון" נוסף הוא הפנמה של הכעס כלפינו. זהו המצב הגרוע ביותר מבחינה אנרגטית. חוסר הביטוי של הכעס דחוף אותו פנימה לגוף, שם הוא הופך לטינה.
טינה היא משקע גופני ונפשי מכביד וטובעני.

HOLLY
WILLOW

Willow היא תמצית טיפוס הקשורה בטינה ואילו Holly היא לרוב תמצית מצב הקשורה בכעס.

Willow אינה בחירה מודעת, ויש לה לרוב שרשים בילדות.
זהו ילד שלמד שאסור לבטא כעס ורגשות שליליים אחרים כלפי ההורים או ילדים אחרים. משפחות שאין בהן לגיטימציה לכעס הן משפחות לא בריאות.

ילד קטן נותן משקל גדול להורים שאומרים לו שאסור לכעוס, והכעס הלגיטימי והטבעי מתחייל להרגיש מסוכן כי אפשר להיענש עליו. האהבה של ההורים יכולה להילקח אם אני כועס.

הילד לומד שכעס וכל מיני התנהגויות וטעויות שעשה הם לא רצויים ומרחיקים את ההורים.

נוצרת אסטרטגיה שבה אסור להרגיש כעס ושל הפנייתו פנימה, כמו גם " אני לא אשם" על מנת למנוע התרחקות.

כבוגר הוא חושב שאנשים נחמדים לא מבטאים כעס והוא גם אינו מסוגל להתמודד עם כעס או תרעומת עליו.

הוא אינו רואה שהמרמור שלו גרוע מהכעס (עבורו הכעס הוא כמו לבה רותחת) , הוא אינו רואה שחוסר לקיחת האחריות מרחיק ממנו אנשים. 

הוא מדבר במרירות ודורש עזרה ללא הכרת תודה. בסופו של דבר למרות רצונם של אנשים לעזור לו (כי הוא מצליח להפעיל אותם ע"י מניפולציות הגורמות להם לרגשות אשמה ), הם מתרחקים ממנו והוא שוב נוטר טינה, הפעם על שנטשו אותו.

מעניין לראות כי Willow עושה הכל מילדות על מנת שלא יתרחקו ממנו. הוא לומד לדחוף פנימה את רגש הכעס ומעוות אותו כדי לא לאבד את ההורים ובבגרותו הוא בכל זאת ממשיך לאבד חברים שממשיכים להתרחק ממנו בגלל המרירות שלו וחוסר יכולתו לקחת אחריות על התנהגותו( יש כאן סיפור עמוק של נטישה)

השלב הראשון של ניקוי הטינה הוא ללמוד לקחת אחריות. לא לקחת אשמה על עצמו כפי שעשה בילדות. למעשה האחריות ש Willow צריך לקחת היא על רגשות הכעס שלו. אותם רגשות שלא הורשה להרגיש בילדותו.

הטיפול בטיפוס Willow אינו מהיר וההקלה לא מופיעה מייד. לא קל להשתחרר מהטינה כי משמעה להכיר בכאב עמוק שקיים בך. השינוי עשוי להכאיב יותר מהטינה עצמה.
עשויות להיות ריאקציות של כאבי בטן. כל הכעס שהודחק, גועש ובועט בפנים.
שלב נוסף יכול להיות "חזרה לאחור" למצב של Holly בו אני מסכים להרגיש כעס, שנאה קנאה ושאר ירקות שלמדתי שאסור להרגיש.

בהשוואה לWillow ,Holly הוא טיפוס מופנם שרואה את עצמו כקורבן ואילו Holly אקטיבי יותר במובן של הבעת רגשות. הוא גם מכיר יותר ברגשותיו.

המצב השלילי של Holly הוא תת אישיות הנמצא בכל אחד מאיתנו. זה המקום של הכעס, הקנאה וצרות העין. מלכי הצללים.

במידה וילד סובל מקנאה עזה לאחיו שנולד, ולמרות שמאופשר לילד להביע את רגשותיו, הוא ממשיך לסבול, מומלץ מאוד לטפל בHolly על מנת לא להעמיק את הקנאה והכעס כלפי האח שנולד ולמנוע ירידה של הרגשות פנימה לגוף.

הערה לגבי Holly וכעס

אני נוטה לרוב לראות ב Holly תמצית מצב ולא טיפוס, מכיוון שבניגוד ל Willow שיש בו מאפייני אישיות רבים, הכעס והקנאה של ה Holly הם יותר מאפיינים זמניים במצבים שונים לאורך החיים. ואם כעת עולה בראשכם תמונה של אנשים כועסים ומתפרצים באלימות פיזית או מילולית וחיים בתוך לבה רותחת, זה הזמן להכיר את Cherry Plum , תמצית של איבוד השליטה ועומס נפשי. ( זו תמצית טיפוס ומצב ).