Bring magic to life

אוסטרה

נקודת השוויון האביבית תחול השנה ב20 למרץ. ביום זה חוגגים את אוסטרה Ostara, שמסמן את סיום החורף ותחילת האביב.  
אוסטרה- נקודת איזון מושלמת במסע בגלגל השנה. הלילה והיום באורך שווה ובשיווי משקל מושלם לרגע אחד של מפגש לילי. והנה עוד רגע עובר והאור מתגבר על החושך ומתחילים מסע של צמיחה והתרחבות לעוד רבע שנה.
עולם הטבע מתעורר לחיים, השמש מתחזקת והימים נעשים ארוכים וחמים יותר (עד לשיאו ב 21.6 -יום ההיפוך הקייצי, בו יהיה היום הארוך ביותר בשנה)
הלחישה העדינה שהתחילה באימבולק מתקיימת כעת בפוריות הניכרת והשופעת של כדור הארץ. התקוות של אימבולק הפכו לפעולה.
זה היום הראשון של האביב!

אוסטרה הוא חג פגאני על שם אלת האביב והשחר (שמקורה גרמני) הקשורה בפוריות, התחדשות ולידה. היא רוחות האביב החמות הראשונות, הציפורים שחוזרות, הניצנים על העצים והפרחים שצצים בכל פינה. היא האדמה המתעוררת.
הסמלים של אוסטרה (ומי אמרה אסטרוגן?) הם הארנבות והביצים. הביצים הם סמל לחיים חדשים והיו מקור מבורך לחלבון עבור אבותינו הרעבים בחורף, והארנבות מסמלות פוריות שכן זהו בעל חיים המתרבה מהר .

במסורת העתיקה יותר והידועה פחות, הארנבת היתה ציפור (כנראה סנונית) שהגיעה אל אוסטרה כשליחה קפואה. והאלה, שמצאה את השליח המכונף הצילה אותה מהקור והפכה אותה לארנבת קטנה ומהירה עם אוזניים ארוכות, ומעיל פרווה חם. מכאן והלאה הארנבת, סמל הפוריות, נודעה כחברה ושליחה של אלת האביב, ולזכר קיומה הקודם כציפור, מטילה הארנבת ביצים, שהן סמל להתעוררות האדמה ולהתחדשות החיים.

לאן עוד קשורות הארנבת והביצים? לחג הפסחא (איסטר) שנחגג קצת אחרי אוסטרה. חג הפסחא הוא חג נוצרי המציין את תחייתו של ישו. ומה לו ולאוסטרה? כאשר הנצרות הגיעה באמצעות המיסיונרים הראשונים אל העולם העתיק יותר, הם לקחו את הפסטיבל סביב חג זה, וקידשו את קיומו לצורת האמונה הנוצרית.
עוד מעניין כי בתרבויות שונות מתייחסים לארנב הפסחא כזכר, אך בכל זאת מדובר בארנב שנותן ביצים : ) אז לעיתים נמצא שההתייחסות היא נקבית.

הביצה  מכילה את 'כל הפוטנציאל', מלאת הבטחה וחיים חדשים. זה מסמל את לידתו מחדש של הטבע, את פוריות כדור הארץ ואת כל הבריאה. במסורות רבות הביצה היא סמל לכל היקום. הביצה ה'קוסמית' מכילה איזון של זכר ונקבה, בהיר וכהה (חלמון וחלבון) , מתאים בדיוק לנקודת השוויון האביבית.

והנה סיפור מסורתי לילדים, הקושר יחדיו את האלה ואת הארנבת והביצה:

פעם ממלכת החיות התכנסה בהתרגשות גדולה. הייתה צריכה להיות מסיבה מאוד מיוחדת ואורחת מיוחדת מאוד היה צריכה לבוא לבקר אותם. האורחת המיוחדת הייתה לא אחרת מאשר האלה אוסטרה עצמה, וכל בעל חיים רצה להעניק לה מתנה מיוחדת .
חלק מבעלי החיים היו עשירים מאוד וחלק היו עניים מאוד, אך כולם הלכו להכין את מתנותיהם למען האלה. הארנב היה מאוד נרגש, הוא אהב מאוד את האלה ולמרות שלא היה לו דבר, היה לו לב נדיב,  והוא רצה לתת לה את המתנה הכי טובה שהוא יכול למצוא.

הארנב מיהר הביתה לראות מה הוא יכול למצוא לתת לאלה – הוא הביט בכל מקום, בארונות ומתחת למיטה, אבל לא היה שום דבר, אפילו המזווה היה ריק, לא היה לו שום דבר לתת לה. חוץ מדבר אחד. על המדף במזווה הייתה ביצה אחת. וזהו. זה היה הדבר היחיד שנשאר לו. הארנב לקח את הביצה בעדינות מהמזווה ועיטר אותה באהבה ולקח אותה לחגיגה.

הארנב היה מודאג מאוד, כל שאר בעלי החיים נתנו את מתנותיהם מזהב וכסף ותכשיטים יקרים וכל מה שהיה לארנב הייתה הביצה. בסופו של דבר כל המתנות ניתנו וביצה נשארה אחרונה. הארנב הגיש בביישנות רבה את הביצה לאלה. אוסטרה לקחה את הביצה והביטה בה וראתה את רוחו האמיתית של הארנב. ואז מינתה את הארנב לבעל החיים המיוחד ביותר שלה – מכיוון שהוא מסר לה את כל מה שהיה לו .

מבחינת היבט של האלה, אוסטרה נחווית כעלמה צעירה, היא עטורה בפרחים או בעלים ירוקים חדשים, ולעתים קרובות רוקדת.

רעיונות לאלטר- ביצים צבעוניות, זרעים, נוצות, כל פרחי האביב, והרבה עלים ירוקים.

נוהגים בבוקר יום השוויון האביבי, לשטוף במים בניחוח פרחים את הבית על מנת לזמן מזל ובריאות טובה.
קסם לאוסטרה: עושים עם ביצה שלמה שמוציאים ממנה את תכולתה ומציירים עליה סמל שמייצג את מה שמבקשים. אני מעדיפה לעשות עם זרעים.

אני מכניסה את הזרעים לתוך שקיק משי קטן, ביחד עם כוונה שאני יוצרת בטקס מקודש, ולבסוף תולה את השקיק ליד האלטר או מניחה אותו שם. "זרעים קטנים הופכים לנבטים, ונבטים הופכים לצמחים- כך גם הזרע של רצוני, ילך ויגדל ויתעצם עד שיתגשם במלואו לטובתי הגבוהה ביותר"

חג אביב שמח ופורה!